Uwaga! W dniu 6.04.2015 strona www.sny.net.pl kończy działalność w swojej obecnej postaci.
Wszystkie informacje zostaną usunięte ze strony. Jeśli posiadasz jakieś wpisy na tej stronie, które chciałbyś zachować, prosimy o ich skopiowanie i zapisanie w bezpiecznym miejscu.
Po szóstym kwietnia 2015 niemożliwe będzie odzyskanie starych informacji.
Login:     Hasło:           Zarejestruj się / Zapomniałem hasło

Sny o próbie gwałtu, gwałcie i tym podobne
Fragment z książki Gayle Delaney "In your dreams"

Wariacje

Do dość bolesnych snów należą takie, w których jesteśmy zobowiązani do odbycia stosunku, albo w jakiś sposób zmuszani do seksu. Jak sobie można wyobrazić, taki sen miewają częściej kobiety niż mężczyźni, ale dla obu płci jest to równie nieprzyjemnym, często bolesnym doświadczeniem. Można mieć sen, że jest się zmuszanym przez uzbrojonych mężczyzn. Często śniący jest zmuszany do seksu przez członka rodziny. W wersjach łagodniejszych śniący nie jest zmuszany do seksu, ale musi zgodzić się na patrzenie na seks, bywa zmuszonym do rozebrania się i wyeksponowania w sposób seksualny. W innych scenach śniący patrzy na kogoś innego, dorosłego albo dziecko, który się obnaża, albo patrzy na inną osobę, która jest zmuszana do stosunku. Czasami śniący próbuje ratować osobę, która jest zmuszana, ale nie może jej wyratować przed gwałtem. Często śniący biegnie, aby ją uratować i odczuwa głębokie poczucie winy za porzucenie ofiary. Często dominujące w tych snach są uczucia wstydu i złości, lęku i beznadziejności.

Co mówią inni?

Wielu tradycyjnych psychoanalityków interpretuje zmuszanie do seksu we śnie jako zamaskowane pragnienie części śniącego do odbycia stosunku zarówno z osobą zobrazowaną we śnie, jak i z kimś innym, kto jest interpretowany jako symbol tej sennej postaci. Na przykład sen, w którym śniący jest zmuszany do seksu z sąsiadem, taki terapeuta może interpretować jako zamaskowany wyraz pragnienia śniącej do odbycia stosunku z ojcem. Nawet współczesny jungowski terapeuta Karen Signell pisze: "Dlatego w kobiecych fantazjach albo snach wyobrażenia o gwałcie nie trzeba interpretować dosłownie jako aktualnego pragnienia fizycznego seksualnego aktu, zdominowania czy degradacji, ale można zwykle zinterpretować metaforycznie jako pragnienie za czymś brakującym w samej kobiecie albo jej partnerze w ich wewnętrznych dramatach porzucenia ustępliwości wobec seksualności."
Pisałam już dużo na ten niezwykle ważny temat w mojej książce "Sensual dreaming" (Zmysłowe sny), a wiele lat moich badan kazało mi potraktować zagadnienie bardzo poważnie. Po wielu wywiadach przeprowadzonych ze śniącymi doszłam do konkluzji, że zmuszanie do seksu w snach jest prawie zawsze wyrazem odczucia, że jest się zmuszanym, kontrolowanym, zagrożonym i gwałconym w życiu na jawie. Te sny okazują się wyrażać, nie przeciwne pragnienie, ale raczej ból i trwogę śniącej, która znajduje się w sytuacji analogicznej do tej zobrazowanej we śnie. Śniąca może się czuć zmuszana do pewnych okoliczności w pracy, albo może czuć się kontrolowana i zagrożona w związku. Zmuszanie i groźby nie muszą być seksualne z natury; jednakże często są.

Signell i wielu innych uznaje, że sny o gwałcie lub/czyli seksualnej traumie w snach kobiet, które były seksualnie wykorzystane, mogą wywodzić się z potraumatycznego stresu. Takie sny wyrażają uczucia przerażenia, słabości, poczucia winy i wstydu, które takie doświadczenie pozostawiają u ofiary. Ze smutkiem muszę powiedzieć, że wiele snów o zmuszaniu do seksu jest czerwonymi flagami dla nie odkrytego albo nie pamiętanego seksualnego wykorzystania w dzieciństwie. Ten fakt jest pomijany przez wielu, którzy zbyt pospiesznie interpretują zmuszanie do seksu jako metaforę czy zamaskowane pragnienie seksualnego uwolnienia. Jest prawdą, że na jawie fantazje do bycia zmuszanym do seksu często służą do uwolnienia się u fantazjującego od poczucia winy czy wstydu, i do pozwolenia mu lub jej na zaakceptowanie przyjemności z mniejszym konfliktem, ponieważ, w końcu on lub ona nie jest odpowiedzialna za całą te przyjemność. Jednakże w fantazjach na jawie kontrolujemy działania i nie jesteśmy tym przerażeni; używamy tego dla swoich własnych celów, zwykle, żeby się podniecić.
W snach sytuacja jest całkowicie odmienna; zmuszanie do seksu odczuwamy całkowicie realnie i prawie we wszystkich przypadkach odczuwamy jako wielce nieprzyjemne, przerażające. Funkcja zmuszania do seksu we śnie jest, w mojej opinii, bez porównania odmienna od tej w fantazjach na jawie, i musi być oceniona jako możliwy znak ogromnego i bolesnego seksualnego konfliktu jakiejś części śniącego. W fantazjach o zmuszaniu do seksu czy gwałcie wiemy, że jesteśmy bezpieczni; w snach nie wiemy. W snach jesteśmy prawie zawsze całkowicie pod wrażeniem, które jest bardzo rzeczywiste i bardzo groźne.

Jeśli masz powracające sny o wykorzystaniu seksualnym albo byciu zmuszanym do seksu, prawdopodobnie również wiele razy byłeś/byłaś ciekawy/a, czy nie zostałeś/aś seksualnie wykorzystany/a, albo może w końcu przypomnisz sobie to wykorzystanie. Zachęcam cię do przeczytania rozdziału 8 "Zmysłowych snów", odwiedzenia terapeuty albo przyłączenia się do grupy wsparcia. Podczas gdy seksualne wykorzystanie jest raną trudną do całkowitego zagojenia, możesz uczynić swoje życie lepszym, jeśli jesteś gotowy poddać się dobrej pracy terapeutycznej.

Nie wszystkie sny o zmuszaniu do seksu odzwierciedlają seksualne wykorzystanie; za to naprawdę odzwierciedlają konflikt, który może być natury seksualnej, a może być innej natury. Wybranie obrazów o zmuszaniu do seksu może pomóc ci rozpoznać sposoby, w których czujesz się w pułapce albo gwałcony w pracy, w związku albo w swojej rodzinie. Sposób, w jaki sen się kończy, dużo mówi o tym, jak radzimy sobie z sytuacją. Możesz zobaczyć siebie zezłoszczonym i przemyśliwującym o sposobach uwolnienia się, może planujesz zemstę albo, w najbardziej poważnym przypadku, może czujesz się całkowicie beznadziejnie i strasznie, niezdolnym do myślenia, czyli wykreowania w samym śnie jakichś sposobów na wyratowanie się z sytuacji. Te uczucia zwykle są podobne do tych, które odczuwasz na jawie, i pomogą ci zidentyfikować dziedzinę, której dotyczy konkretny sen.

Przykład snu

Gwałciciel z parkingu podziemnego
Wendy śniła:
"Jestem w podziemiu i jest tam mężczyzna w samochodzie, który gapi się na mnie. Idzie w moim kierunku i kładzie mi rękę na czubek głowy. Wiem, że chce mnie zgwałcić. Jestem lodowata ze strachu."
Kiedy wypytywałam Wendy, powiedziała, że ma ten sen od 3 lat i nie pamięta, aby miała taki sen przedtem. Poproszona o opisanie tego mężczyzny powiedziała, że był ciemny, przystojny, zdeterminowany i nadzwyczaj kontrolujący. Zapytałam ją: "Co to jest gwałt? Załóżmy, że przybyłam z obcej planety i nigdy wcześniej o czymś takim nie słyszałam".
Odpowiedziała: "Och, to nie jest akt seksualny, to akt dominacji i władzy. Ten mężczyzna chciał mnie całkowicie zdominować, a ja zbytnio się bałam, aby zareagować".
Zapytałam ją: "Czy jest ktoś w twoim życiu, podobny do tego mężczyzny, kto jest ciemny, przystojny, zdeterminowany i nadzwyczaj kontrolujący i kto po prostu mówi ci, że zamierza cię zdominować i któremu odpowiadasz lodowatym strachem?"
Jej oczy rozszerzyły się i powiedziała: "O, to jest właśnie mój chłopak, z którym dopiero co zerwałam. Był moim chłopakiem dokładnie od 3 lat i przez cały czas był strasznie dominujący, a ja będąc 20-latką byłam za głupia, aby zaprotestować. Czułam tak, że muszę robić cokolwiek mi kazał. Seksualnie nigdy mnie nie wykorzystał, ale emocjonalnie to robił."

Co mówisz
1. Opisz przebieg zmuszania do seksu we śnie.
2. Opisz sprawcę ze snu. Jak wygląda? Jeśli jest nieznajomym, opisz, jak jest ubrany, jakie wydają się jego intencje i jak się zachowuje.
3. Opisując osobę, która nosi takie ubrania, która tak wygląda jak ten, która się zachowuje jak ten, do kogo myślałbyś, że taka osoba jest podobna (użyj 3 albo 4 przymiotników do opisania osobowości jaką ma ta osoba).
4. Czy jest coś w twoim życiu, jakaś część ciebie, albo ktoś, kto jest podobny do osoby, którą opisałeś jako (powtórz opis)?
5. Czy akcja w twoim śnie, którą opisałeś jako (powtórz opis), przypomina ci jakąś sytuację z życia na jawie?
6. Czy twoje uczucia we śnie, które opisałeś jako (powtórz opis), przypomina ci o podobnych uczuciach, które miałeś w swoim życiu? Jeśli tak, gdzie i kiedy?
7. Czy sposób, w jaki uporałeś się w twoim śnie ze zmuszaniem, albo reakcja na to, pomaga ci zobaczyć wyraźniej podobną sytuację w twoim życiu, na którą masz zwyczaj reagowania w sposób, jak we śnie?

Raz, gdy zidentyfikowałeś dziedzinę swojego życia, która sen komentuje, zapytaj siebie, czy jest coś, co możesz zrobić sam, aby zmienić tę sytuację, albo wystąp o pomoc i wsparcie od przyjaciół albo specjalistów, którzy dodadzą zachęty, której potrzebujesz, aby zmniejszyć przerażenie albo cierpienie.

Tłumaczenie - Ela


czytań: 31628     publikacja: niedziela, 12 czerwca 2005 - 21:23     Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku

Powrót do działu Porady2

Strona przeznaczona jest dla otwartych umysłów co swoje sny zgłębiać pragną. Wszelkie materiały umieszczone na stronie podlegają prawom autorskim i nie mogą być one rozpowszechniane w żadnej postaci bez zgody ich autora. Główne tematy strony to: znaczenie symbolika interpretacja snów, sennik, sny erotyczne, świadome śnienie, senniki, sny. Wykonanie i utrzymanie strony - www.itbvega.pl